Wężowidła to rodzina ryb morskich zaliczanych do gatunków egzotycznych i popularnych w akwarystyce morskiej. Są znane ze swojego ciekawego wyglądu, długiego, wężowatego ciała oraz wydłużonych płetw piersiowych przypominających skrzydła.

Wężowidła występują w różnych rozmiarach, od mniejszych gatunków o długości kilku centymetrów po większe, osiągające nawet kilkadziesiąt centymetrów. Mają charakterystyczny kształt ciała, które jest bardzo giętkie i umożliwia im skręcanie się wokół kamieni i korali w akwarium.

Wężowidła zwykle prowadzą nocy tryb życia, ukrywając się w ciągu dnia w jaskiniach, szczelinach lub kryjówkach. Są drapieżnikami i żywią się małymi organizmami, takimi jak skorupiaki i małe ryby.

Wężowidła są uważane za ryby trudniejsze do utrzymania w akwarium morskim, ze względu na ich specyficzne wymagania środowiskowe. Muszą być utrzymywane w dobrze skomponowanym zbiorniku z dużą ilością kryjówek, ponieważ potrzebują miejsca do ukrycia się. Żywność dla wężowidła powinna być dobrze zróżnicowana i powinna obejmować żywe i mrożone skorupiaki oraz ryby.

Ze względu na swoje wymagania i specyficzny wygląd, wężowidła są często szukane przez zaawansowanych akwarystów morskich lub hobbystów zainteresowanych trudniejszymi gatunkami. W akwarium morskim można spotkać różne gatunki wężowidłów, takie jak wężowidło haremowe, wężowidło bengalskie, wężowidło czapeczkowe i wiele innych.

Wyświetlanie jednego wyniku